Beşiktaş JK Müzesi’nin Ziyaretçileri Kültür Karıncaları!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Ozan Torun Kültür Karıncaları Projesi yazdı…

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın özgün bir eğitim projesi olan ve 2002 yılından bu yana aralıksız devam eden Kültür Karıncaları Projesi’nin 2016-2017 Eğitim Yılı programına katılan Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. ve 7. sınıf öğrencileri, Mart ayındaki kültür turları kapsamında Beşiktaş JK Müzesi’ni ziyaret ettiler.

On beş yılı aşkın süredir ara vermeden sürdürülen Kültür Karıncaları Projesi, İstanbul’un çeşitli mahallelerinden ortaokulların öğrencileriyle, kentin başta tarihi ve kültürel açıdan önemli alanlarında ve müzelerinde gerçekleştirilen günübirlik kültür turları ve onları takip eden sanatsal pekiştirme çalışmalarından oluşuyor. “İstanbul’un kültürel simgeleri”, “insanlık tarihinin kültür ortaklıkları”, “çok-kültürlülük ve birlikte yaşam”, “mahallelilik ve yerellik”, “müzeler ve müzecilik” gibi pek çok tema bağlamında kurgulanan geziler ve anlatımlar, profesyonel rehberlerin liderliğinde ve Kültür Gönüllüleri adı altında bir araya gelmiş genç ve kalabalık bir gönüllü grubunun eşliğinde gerçekleşiyor. Öte yandan, öğrencilerin bir eğitim yılı boyunca en az üç uygulamaya katılması, böylelikle kültürel mirasa karşı bilinç ve farkındalıklarında hedeflenen değişimin ölçülebilmesi hedefleniyor.

Geride bıraktığımız 2016-2017 Eğitim Yılı’nda projeye katılan Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri, sırasıyla Galata ve çevresinde “kentin simgelerini”, Sultanahmet Meydanı’nda “tarihin çok katmanlılığını”, Beşiktaş sokaklarında ise “mahallelilik ve komşuluk” kültürünü inceledikleri üç uygulamayı geride bırakmışlardı. Dördüncü buluşmada ise sıra, Beşiktaşlı Karıncaların çok merak ettikleri ve “müzecilik” temalı saha uygulaması için ziyaret etmek istedikleri Beşiktaş JK Müzesi’ne gelmişti. Beşiktaş’ın hem kulüp hem de yerel tarihini ve kültürünü yansıtan, henüz geçtiğimiz Şubat ayında baştan aşağı yenilenerek kapılarını açan Beşiktaş JK Müzesi, 5 Mart Pazar günü Kültür Karıncalarını ağırladı.

Beşiktaş Türkali mahallesindeki okullarından, onlara eşlik eden rehberleri ve gönüllülerle birlikte sabah saatlerinde Akaretler ve Dolmabahçe üzerinden yürüyerek müzenin içinde bulunduğu Vodafone Arena Stadı’na doğru yola koyulan Kültür Karıncaları, önceden belirlenmiş bu rota üzerinde çeşitli duraklarda mola vererek, yaşadıkları semtin tarihi ve Beşiktaş’la ilişkisi üzerine bilgiler topladılar. Akaretler olarak adlandırılan sıra evlerin yapıldığı 1870’lerin Beşiktaş’ını; Mustafa Kemal Atatürk’ün Balkan Savaşlarının ardından Selanik’ten gelen ailesini yerleştirdiği, kendisinin de bir dönem ikamet ettiği ve günümüzde müze olan 36 numaralı evi; eski adı “Spor” günümüzdeki adı “Süleyman Seba” olan caddenin öyküsünü ve Serencebey’deki ilk binasının ardından buraya taşınan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kuruluş hikayelerini dinlediler. Dolmabahçe Caddesi üzerinden devam eden yürüyüş rotası, stadyumun 19 Mayıs Kapısı’nın önünde, Kültür Karıncalarını bekleyen müzenin girişinde tamamlandı. Artık yol boyunca semtin tarihiyle ilgili edinilen bilgileri, müze duvarları ve vitrinlerdeki zengin yansımalarıyla pekiştirme sırası gelmişti.

Beşiktaş JK Müzesi Eğitim Koordinatörü Betül Altıntaş tarafından karşılanan Kültür Karıncaları, ilk önce müzenin kısa öyküsünü, ardından da sergilenen zengin tarihi, büyük bir ilgi ve hayranlıkla incelediler. Karıncalar, bir yandan Beşiktaş’ın bir spor kulübü olma özelliğiyle kurulduğu çevreye ve zamanla tüm ülkeye hitap eden yapısını, bir yandan da sahip olduğu değerlerle yaşattığı özgün kültürünü, kuruluşunun yüz on dördüncü yılında açılan bu müze sayesinde daha etkin bir şekilde deneyimleme şansı yakaladılar. Betül Altıntaş’ın böyle bir müzenin varlık nedenini, taşıdığı yerel ve kültürel önemi, çocuk ve engelli dostu yapısından içeride kullanılan çağdaş müzecilik tekniklerine kadar her çevreden ziyaretçilere sunduğu olanakları aktardığı Kültür Karıncaları, her müze gezgini gibi bol bol fotoğraf çekmenin yanı sıra çeşitli oyunlar ve simülasyonlarla zenginleştirilmiş bölümlere de büyük ilgi gösterdiler.

Müzeye ulaşan yürüyüş rotası üstünde gördükleri sokakları, kulübün Akaretler’deki binasını, Atatürk’ün buradaki evinin balkonundan izlediği ve meşhur övgü dolu sözlerini sarf ettiği Beşiktaşlı sporcuların öykülerini bu sefer müze içindeki çekici sunumlarla bir kez daha öğrenen Karıncalar, mahalleleriyle ilgili sahip oldukları bilgileri böylece daha da geliştirmiş oldular. Kulübün efsane başkanı Süleyman Seba’nın çalışma odasına, kulüp tarihinde farklı dallarda kazanılmış kupalara, eski sporcuların müzeye hediye ettikleri hatıralara, İnönü Stadyumu’ndan Vodafone Arena’ya geçiş sürecinin anlatıldığı bölümlere büyük ilgi gösteren Karıncalar, gezinin sonunda çocuklar için hazırlanan sesli ve görüntülü alanlarda da zevkle vakit geçirdiler.

Günün sonunda yorgun ama hayli mutlu oldukları gözlenen Kültür Karıncaları, yaşadıkları çevrenin tarihi ve müzelerin/müzeciliğin önemi hakkında özgün bilgilerle donanmış şekilde müzeden ayrıldılar. Ziyaretçilerine yalnızca bir kulübün değil, spor üzerinden bir kentin ve dönemin tarihini anlatan Beşiktaş JK Müzesi, Kültür Karıncalarının kültürel miras ve müzecilik temalı eğitimleri için çok yararlı ve unutulmayacak bir deneyim oldu.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir