CAMOC Göç Çalıştayı: Kent Müzeleri ve Göç

Göç, günümüz kentlerini şekillendiren en önemli olgulardan biri olmaya devam ediyor. Kentli profili değiştikçe müzenin odağındaki izleyici kitlesi de değişiyor. Dolayısıyla göç mirasının müzelere nasıl eklemleneceği, hem kentin geçmişini ve bugününü doğru aktarmak hem de farklı ziyaretçi gruplarını müzeye dahil etmek açısından önemli bir belirleyiciliğe sahip. Özellikle son on yıl içerisinde çok sayıda kent müzesi, kalıcı sergilerini ve kamusal programlarını bu doğrultuda yenilemiş durumda.

CAMOC-glasgow-1
ICOM’un Uluslararası Kent Müzeleri Komitesi CAMOC, 2015 yılını “göç” kavramına ayırdı. CAMOC, 2015 yıllık konferansını on yıl önce kurulduğu kente, Moskova’ya dönerek “Bellek ve Göç” temasıyla gerçekleştirdi. Son olarak 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde Open Museum / Glasgow Life Museums ile birlikte Riverside Museum’da göç temalı bir eğitim programı düzenlendi. Etkinlik, Glasgow Museums’ın toplum destek programı ekibi ve göç forumu ile göçmen ve mültecilerle birlikte çalışan Maryhill Integration Network (Maryhill Entegrasyon Ağı) isimli toplum merkezi desteğiyle gerçekleştirildi.

CAMOC-glasgow-2

CAMOC-glasgow-3
Dokuz ayrı ülkeden yaklaşık elli katılımcının yer aldığı program, göçle gelen toplulukların kenti nasıl dönüştürdükleri, müzelerin bu toplulukları müze çalışmalarına ne şekilde dahil edebilecekleri, göçmen topluluklarının hikayelerinin ve yaşam deneyimlerinin (göç mirası) hangi yöntemlerle müzeler tarafından toplanabileceği ve temsil edilebileceği gibi bazı temel sorulara odaklandı.

CAMOC-glasgow-4
Berlin, Rotterdam, Sao Paulo, Glasgow, Beyrut, Rio de Janerio gibi farklı kentlerin müzelerinin pratiklerine yer veren eğitimin detaylı programına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca etkinliğe ilişkin kapsamlı bir değerlendirme, CAMOCnews’ın son sayısında (CAMOCnews 2016 #1) yer alıyor.

CAMOC-glasgow-5

Konuşmacıların sunumlarını izlemek için CAMOC You Tube sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sunum dosyalarına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

CAMOC’un sosyal medya hesaplarını takip etmek için: Facebook Linked-In Instagram YouTubeCAMOCKent Müzeleri 2016-02-03

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir