6 Şubat Depremi ve Sarsılan Mirasımız: Yaşayanlar Anlatıyor

Panel Hakkında

6 Şubat Depremi ve Sarsılan Mirasımız

6 Şubat Kahramanmaraş ve 21 Şubat Antakya merkezli dehşetli depremler ve binlerce artçı sarsıntı büyük kayıplara ve acılara neden olurken bölgenin eşsiz kültür mirasına da zarar vermiştir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği olarak, ICOM’un (Uluslararası Müzeler Konseyi) 18 Mayıs 2023 Uluslararası Müzeler Günü için belirlediği, ‘Müzeler, Sürdürülebilirlik ve Refah’ temasını 6 Şubat depremi ile bağlantılı olarak yorumladık ve müzelerin bu büyük doğal afet karşısında varlıklarını sürdürme çabalarını, bulundukları yerlerde yaşamın normale dönmesine verecekleri katkıları vurgulamak istedik.

İstanbul gibi kendi depremini bekleyen bir kentte, 6 Şubat depremlerini yaşayan ve sonrasında kurtarma, emniyete alma, hasar tespiti ve iyileştirme çalışmalarını yürüten müzecilerimizin deneyimlerini dinlemek kültür varlıkları ve müzeler alanında çalışan meslektaşlarımız için çok kıymetli olacak “6 Şubat Depremi ve Sarsılan Mirasımız: Yaşayanlar Anlatıyor” başlıklı panel, 8 Haziran 2023 Perşembe günü 16:30-20:00 saatlerinde Pera Müzesi konferans salonunda gerçekleşecektir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği (MMKD) ve Pera Müzesi’nin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği paneli Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) destekliyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün depremin haber alınması anının sonrasında yaptıklarını Kazı ve Müzelerden sorumlu Genel Müdür yardımcısı Dr. Yahya Coşkun, Müzeler Dairesi Başkanı Bülent Gönültaş ve Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Zeynep Boz anlatacaktır.

Hatay Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Elbistan Şehir Müzesi Müdürü Hulusi Ünal ve deprem bölgesinde görevlendirilen Kocaeli Müzesi Müdürü Serkan Gedük deprem ve sonrasında müzelerde yaşananları paylaşacaklardır.

Deprem bölgesinde, ‘enkaz arkeolojisi’ çalışmalarını yöneten Afet Bölgesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammed Aslan kurtarma çalışmalarını ve deneyimlerini aktaracaktır.

MMKD adına paneli Dr. Gül Pulhan yönetecektir.