Suay Aksoy ICOM’un Yeni Başkanı

03 suay aksoy 280x

Derneğimizin Kurucu Üyelerinden Suay Aksoy, 9 Temmuz’da ICOM’un 24ncü Genel Konferansında Başkan seçildi. 2007‘den bu yana dünya müzelerinin en üst kuruluşu olan ICOM’un çeşitli bünyelerinde görev almış olan Aksoy, 2013-2016 döneminde ICOM Danışma Konseyi Başkanlığı ve Yönetim Kurulu ex-officio Üyeliği, 2010-2013 döneminde CAMOC Kent Müzeleri Uluslararası Komitesi Başkanlığı ve öncesinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Aksoy’un atanarak görev aldığı ICOM Daimi Komiteleri arasında Yönetişim ve Tüzük, Stratejik Planlama, Stratejik Fon Dağıtımı, Finansal Kaynaklar ve Müze Tanımı adlı komiteler bulunmakta.

Suay Aksoy Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği kurucu başkanıdır. Tarih Vakfı mütevellisi olup uzun yıllar Vakıf Yönetim Kurulunda yer almış ve başta İstanbul kent müzesi olmak üzere çeşitli sergi ve müze projelerini yürütmüştür.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda (2008-2010) Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü olarak görev yapmıştır. Bu dönemde Sur-i Sultani Stratejik Vizyon Raporu, Türkiye Müzeleri İçin Yönetim ve İşletim Modeli Öneri Raporu, İstanbul Müzeleri için Alan-dışı Depo ve Destek Merkezi ve Adalar Müzesi gibi temel projeleri başlatmış ve yönetmiştir.

Aksoy, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Müze Yönetimi ve Kültürel Miras konularında lisans ve yüksek lisans derslerini vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi İktisat ve İş İdaresi Bölümü’nden Lisans, Frankfurt Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden ve Leicester Üniversitesi Müze Bilimleri Bölümü’nden Yüksek Lisans dereceleri vardır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir