18 Mayıs 2018 Müzeler Günü

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), bütün müzeleri 18 Mayıs Cuma günü Uluslararası Müzeler Günü’nü kutlamaya davet ediyor.

Bu yılın teması “Hiper bağlantılı müzeler: Yeni yaklaşımlar, yeni Topluluklartemasını seçti.

ICOM’un tema ile ilgili basın bülteninin Türkçesi:

“Hyperconnectivity”*, yüz yüze iletişim, e-posta, anlık mesajlaşma, telefon ya da internet gibi bugün sahip olduğumuz çoklu iletişim araçlarını tanımlamak amacıyla 2001 yılında türetilen bir terimdir. Bu küresel bağlantılar ağı, her geçen gün daha karmaşık, çeşitli ve entegre hale geliyor. Günümüzün hiper bağlantılı dünyasında müzeler de bu akıma katılıyor. Bu sebeple, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), 2018 Uluslararası Müzeler Günü için “Hiper bağlantılı müzeler: Yeni yaklaşımlar, yeni Topluluklartemasını seçti.

Kurdukları tüm bağlantıları / ilişkileri dikkate almadan müzelerin rolünü anlamak imkânsızdır. Müzeler kendi  yerel topluluklarının, kültürel arkaplanlarının ve doğal ortamlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Koleksiyonlarına farklı biçimde yaklaşırken, müzeler teknoloji sayesinde artık çekirdek ziyaretçinin ötesine geçerek yeni topluluklara ulaşabilir: Bu koleksiyonun dijitalleştirilmesi, sergilere multimedya öğelerin eklenmesi ya da ziyaretçilerin sosyal medyada deneyimlerini paylaşabildikleri bir hashtag kadar basit bir şey de olabilir.

Ancak bütün yeni bağlantıların teknoloji sayesinde olması gerekmiyor. Müzeler toplumla ilişkilerini / bağlantılarını korumaya çalışırken, dikkatlerini yerel topluluklara ve onları oluşturan çeşitli gruplara kaydırıyorlar. Sonuç olarak, geçtiğimiz yıllarda azınlıkların, yerli halkların ve yerel kurumların işbirliği ile müzeler tarafından düzenlenen sayısız ortak projenin doğuşuna tanıklık ettik. Müzeler, yeni toplulukların dikkatini  çekmek ve onlarla olan bağlarını güçlendirmek için koleksiyonlarını yorumlamanın ve sunmanın yeni yollarını bulmalılar.

Tüm dünyada her türden kültür kurumlarını bu kutlamaya katılmaya ve onları kendi topluluklarına, kültürel arkaplanlarına ve doğal ortamlarına bağlayan tüm bağlantıları keşfederek koleksiyonlarına olan yaklaşımlarını değiştirmeye davet ediyoruz.

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), 1977’de müzelerin toplumun gelişimindeki rolüne dair toplumsal farkındalığı geliştirmek amacıyla Uluslararası Müzeler Günü’nü kabul etmiştir. Bu günün bilinirliği o tarihten beri giderek hız kazanmaktadır. Uluslararası Müzeler Günü 2017 yılında 157 ülke ve bölgede birtakım etkinliklere ev sahipliği yapan 36.000’den fazla müze ile rekor kıran bir katılıma ulaştı.

Çeviri için Özge Aksu’ya teşekkürlerimizle…

*Çevirmen Notu: “Hyperconnectivity” teriminin Türkçe’de karşılığı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, kavramın çevirisine alternatif olarak sıfat halinde (hyperconnected) “hiper bağlantılı”; isim halinde ise “hiper bağlantı” (hyperconnectivity) uygun görülmüştür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir