18 Mayıs 2019 Müzeler Günü


Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), 18 Mayıs 2019’de bütün müzeleri, ‘Uluslararası Müze Günü‘nü kutlamaya davet ediyor.

Bu yılın teması “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” olarak belirlendi.

2019 Uluslararası Müze Günü, topluluklarında aktif aktör olarak müzelerin yeni rollerine odaklanacak.

ICOM’UN 2019 teması ile ilgili basın bülteni:
Müzelerin toplumdaki rolü değişiyor. Bir zamanlar durağan kurumlar olan müzeler, kendilerini daha interaktif, izleyici odaklı, topluma yönelmiş, esnek, adapte olabilen ve hareketli bir hale getiriyorlar. Müzeler, yaratıcılığın bilgi ile birleştiği, ziyaretçilerin de beraber üretebildiği, paylaştığı ve birbirleriyle etkileşimde olduğu platformlar olarak işlev gören kültürel merkezlere dönüşüyor. Bu sebeple 2019 Uluslararası Müzeler Günü teması “Kültürel Merkezler olarak Müzeler: Geleneğin geleceği” olarak seçildi.

Uluslararası Müzeler Günü Teması
Toplama, koruma, iletişim, araştırma ve sergileme olan öncelikli görevlerini korurken müzeler, hizmet ettiği toplumlarla daha yakın olmak için yöntemlerini değiştirdiler. Bugün çağdaş sosyal meselelerle ve anlaşmazlıklarla mücadelede yenilikçi yollar arıyorlar. Yerel olarak hareket ederek, müzeler de bugünün toplumunun zorluklarını proaktif olarak karşılamaya çalışarak küresel sorunları savunabilir ve yatıştırabilirler. Toplumun kalbindeki kurumlar olarak, müzelerin kültürler arası diyalog kurma, barışçıl bir dünya için köprüler kurma ve sürdürülebilir bir gelecek tanımlama gücü vardır. Müzeler kültürel merkezler olarak giderek rollerini arttırdıkça, koleksiyonlarını, tarihlerini ve miraslarını onurlandırmak için yeni yollar buluyor, gelecek nesiller için yeni anlamlar yaratacak gelenekler yaratıyor ve küresel düzeyde giderek daha çeşitli ve çağdaş bir izleyici kitlesinin ilgisini çekiyorlar. Müze teorisi ve pratiği üzerinde derin bir etkisi olacak olan bu dönüşüm, müze profesyonellerini de müzelerin değerini yeniden düşünmeye ve çalışmalarının doğasını tanımlayan etik sınırları sorgulamaya zorluyor. Bir zamanlar topluluk için bir odak noktası ve küresel bir ağın ayrılmaz bir parçası olan müzeler, yerel toplulukların ihtiyaçlarını ve görüşlerini küresel bir bağlama dönüştürmek için bir platform sunuyor.

Uluslararası Müzeler Günü
Uluslararası Müze Günü’nün (IMD) amacı, müzelerin kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmaktır. 1977’den bu yana her 18 Mayıs’ta ICOM, dünyadaki etkinlik ve aktiviteleri tanıtmak üzere Uluslararası Müze Günü’nü düzenledi. 2018 yılında, bu eşsiz kutlamaya 158 ülke ve bölgeden binlerce müze katıldı.

* Çeviri için Özge Aksu’ya teşekkürlerimizle…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir