Alternatif Müze Tanımı Kyoto’de Oylanacak

ICOM, müze ve kültür kurumlardaki profesyonel tartışmalar için bir forum, kültürel miras ve koleksiyonları incelemek ve yüceltmek amacıyla dünya genelinde müzeler için ortak bir platform sunar. Müzenin ortak bir tanımı, küresel bir organizasyon olan ICOM’un bel kemiği işlevi görüyor. Ortak bir müze tanımı oluşturmak amacıyla, Müze Tanımı, Beklentileri ve Potansiyelleri Daimi Komitesi’nin (Standing Committee on Museum Definition, Prospects, and Potentials) aktif dinleme, alternatif tanımların toplanması ve harmanlanması süreçlerini tamamlamasının ardından ICOM İcra Kurulu, 21-22 Temmuz 2019 tarihlerinde Paris’teki 139. oturumunda aşağıdaki karara vardı:

“İcra Kurulu, 7 Eylül 2019’da 09:30 -10:30 saatleri arasında, Japonya’daki Kyoto Uluslararası Konferans Merkezi’nde gerçekleşecek olan ICOM’un Olağanüstü Genel Kurul’unda ICOM Tüzüğüne dahil edilecek bir oylamaya sunmak için mevcut müze tanımı yerine aşağıda yer alan tanımı yeni müze tanımı olarak seçti:

Museums are democratising, inclusive and polyphonic spaces for critical dialogue about the pasts and the futures. Acknowledging and addressing the conflicts and challenges of the present, they hold artefacts and specimens in trust for society, safeguard diverse memories for future generations and guarantee equal rights and equal access to heritage for all people.

Museums are not for profit. They are participatory and transparent, and work in active partnership with and for diverse communities to collect, preserve, research, interpret, exhibit, and enhance understandings of the world, aiming to contribute to human dignity and social justice, global equality and planetary wellbeing.

 Müzeler, geçmiş ve geleceği değerlendirebileceğimiz, bu amaçla diyalog kurmamızı sağlayan, demokratikleştirici, kapsayıcı ve çok sesli alanlardır. Bugünün çatışma ve zorluklarını tanıyıp tanımlayarak, toplum adına korumakla yükümlü oldukları eserleri ve (kültür) örneklerini gelecek nesiller için güvence altına alır, her kesimden insanın (bu) kültürel mirasa erişimi için eşit haklar sağlar.

 Müzeler kâr amacı gütmez. Katılımcı ve şeffaftırlar; insan onuruna ve sosyal adalete, bütün dünyayı ve insanlığı kapsayan biçimde eşitliğe ve iyiliğe katkıda bulunmak için toplar, muhafaza eder, araştırır, yorumlar, sergiler ve dünyadaki anlayışı bu yönde geliştirmek için çeşitli topluluklarla aktif olarak çalışır.

*Çeviri için Canan Cürgen’e teşekkürlerimizle…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir