Suay Aksoy’dan Müzeler Günü Mesajı

Uluslararası Müzeler Birliği (ICOM) Başkanı Suay Aksoy, 18 Mayıs Uluslararası Müze Günü ve haftasını kutlamak amacıyla bir mesaj yayınladı. Aksoy, mesajında bu yılın teması olan “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” konusuna değindi.

Müzeler Günü Kutlu Olsun!

Uluslararası müzeler topluluğu, 1977’den beri her yıl olduğu gibi 18 Mayıs günü ve haftasında, Uluslararası Müze Gününü kutlamak için bir araya gelmektedir. Eşsiz bilgi, yaratıcılık ve ilham mekanları olan müzeleri kutlamak için tüm dünyada binlerce etkinlik ve aktivite organize edilmektedir.

Bu yıl ICOM, “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği’ başlığını önermiştir. Başlık gelecekte müzelerin topluluklarımız için oynayacağı önemli rol hakkında fikir vermektedir. Müzeler geçmişimize anlam katmaktadır ve bugünümüzü anlamlı kılmaktadır. Bizlere geleceğimizi inşaa edebileceğimiz güvenli bir alan oluşturmaktadır. Sonuç olarak müzeler toplama ve sergileme gibi esas misyonlarını korurken, sosyal değişimin elçisi olabileceklerinin farkına varmaya başlamıştır. Bugün müzeler bu güçlerinin daha fazla farkındadır.

Bununla birlikte bu kutlama sadece müzeler ile ilgili değil, aynı zamanda müze severler, müzeleri nadiren ziyaret edenler ve müzelere hiç ayak basmayanlar da dahil olmak üzere bütün toplumla ilgilidir. Toplulukları bir araya getiren bağların güçlendirilmesi ve yenilerinin kurulması ile ilgilidir. Geleneklerimizin, tarihlerimizin ve kollektif hafızamızın kutlamasıdır. Bizi bir araya getiren farklılıklarımızı dolayısıyla büyüleyici çeşitliliğimizi keşfetmemiz için bir fırsattır.

ICOM’un uluslararası ağı adına bu 18 Mayıs’ta herkesi bu kutlamaya katılmaya davet ediyoruz. Kim olursanız olun, nereden geliyorsanız gelin, müzeler bugün ve gelecekte sizler için açık olacak.

Happy International Museum Day!

Today, like every 18th of May since 1977, the global museum community is coming together to celebrate International Museum Day. All around the world, thousands of activities and events are being organised to celebrate museums as incomparable places of knowledge, inspiration and creativity.

This year, the topic proposed by ICOM is “Museums as Cultural Hubs: The Future of Tradition”. The topic is in itself a statement on the important role museums have come to play in the future of our societies. They give meaning to our past, and they make it meaningful today – a solid path upon which we can build our future. As a result, while preserving their core missions, such as collecting and exhibiting, museums have come to realise that they can be agents of social change. Today, they are more aware of this than ever before.

However, this celebration is not only about museums – it is also about their communities. The museum enthusiasts, the occasional visitors, and everybody in between – even those who have never set a foot in a museum before. It is about strengthening the bonds that tie them together and establishing new ones. It is a celebration of our collective memory, our histories and our traditions. An occasion to learn about the fascinating diversity that unites us in our differences.

On this 18th of May, on behalf of the global network of the International Council of Museums, we invite everybody to join this celebration. Whoever you are, wherever you come from: museums are open for you, today and always.

Suay Aksoy
ICOM President

*Çeviri için Aybike Sevüktekin’e teşekkürlerimizle…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir