Geleceğe Düşen Ateş: Brezilya Ulusal Müzesi

Tüm dünyanın ortak bilinci ve kültürel mirasının temsil mekânı olan müzeler sadece bir yapı değil, içinde çalışanlarıyla, çalışanların koleksiyonlar üzerine yaptığı çalışmalarla yaşayan bir kurumdur. Müzeler, sadece bir ülkeye ya da topluma ait değildir; toplumların ve dünyanın temel direğidir. Gitmesek de görmesek de bu mirasın müzelerde güven içinde durduklarını biliriz.

Çoğu müze kısıtlı olanaklarla çalışmalarını sürdürür. Çalışanları bu durumla barışıktır. Şikayet etmeden binlerce, milyonlarca eser hakkında bilgileri toparlar. Tek tek fotoğraflar. Kendi evlerinde göstermedikleri özeni koleksiyonlarına gösterirler. Koleksiyonları en iyi şartlarda saklanmasını sağlarlar. Çünkü müzeler, geçmişi bir araya getiren ve geleceği inşa eden, insanlığın ortak hafızasıdır.

200 yıllık, 20 milyon parçalık koleksiyonuna sahip, koleksiyonun sadece %1’ini sergileyen Brezilya Ulusal Müzesi yanarak yok oldu. Yanan müze sadece Brezilya’nın değil tüm dünyanın ortak bilinciydi. Birkaç politikacı ya da yöneticinin bütçe sınırlamasına gitme kararı büyük bir müzenin yok olmasına neden oldu. Tüm dünyadaki müze uzmanı gibi bizler de Brezilya’daki meslektaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir